تابلوی راهنمای پرندگان باغ گل ها

رونمایی از تابلوی راهنمای پرندگان باغ گل ها

در ادامه‌ی همکاری‌های انجمن آوای بوم و شهرداری اصفهان که در طول سالیان گذشته ادامه داشته است و با هدف معرفی پرندگان شهر اصفهان به شهروندان و به گردشگران، تابلوی راهنمای پرندگان باغ گل ها توسط انجمن آوای بوم طراحی و سپس توسط شهرداری در این مجموعه چاپ و نصب گردید.

یکی از اهداف آوای بوم توسعه‌ی پرنده نگری از جمله در شهر اصفهان است و در این راستا در طول سالیان گذشته پروژه‌هایی همچون پایش و بررسی پرندگان شهر اصفهان، افتتاح مرکز پرنده نگری اصفهان، نصب لانه‌ی پرندگان در شهر، وارد نمودن درس پرنده نگری به دروس فرهنگسراهای شهر و گفتگوی چهره به چهره با مردم را اجرا نموده است.

تابلوی راهنمای پرندگان باغ گل ها در اصفهان با همکاری آوای بوم و سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان انجام شد و باغ گل ها به عنوان پایلوت اولیه جهت نصب تابلوی راهنمای پرندگان انتخاب گردید. گفتنی است مراحل پیشنهاد، طراحی، ساخت و نصب این تابلو بیش از یک سال به طول انجامید که سرانجام با ممارست و پیگیری‌های اعضای داوطلب این انجمن به سرانجام رسید. در این تابلو پرندگان شاخص باغ گل‌ها در سه دسته‌ی بومی، مهاجر زمستانه و مهاجر تابستانه به نمایش گذاشته شده و همراه با تصاویر هر گونه، توضیحاتی به جهت معرفی خصوصیات آن به شهروندان ارائه شده است. همچنین در این تابلو قسمتی به معرفی فعالیت پرنده نگری و چگونگی انجام آن اختصاص یافته است. در حال حاضر ۲ عدد از این تابلو نصب شده است.

باغ گل ها مجموعه‌ای در پارک مشتاق در شهر اصفهان است که تنوع کم نظیری از گیاهان در آن مجموعه وجود داشته و به همین سبب یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر اصفهان محسوب میگردد. تنوع بالای گیاهی در این مجموعه منجر به افزایش تنوع حشرات و دیگر زیستمندان شده است که طبعا افزایش تنوع و جمعیت پرندگان نسبت به دیگر پارک‌های شهری را به دنبال داشته است. آوای بوم قصد دارد در طول سالیان آتی این مجموعه را به عنوان پایلوتی برای اجرای طرح های توسعه‌ی پرنده نگری در نظر بگیرد.

تابلوی راهنمای پرنده نگری

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *