گزارش کارگاه “سلام پرنده” در گردهمایی جشن ایرانی

سلام پرنده

انجمن پرنده شناسان آوای بوم در اسفندماه 97 در گردهمایی جشن ایرانی کارگاه “سلام پرنده” را برای کودکان  6-10 سال اجرا نمود.

 

این گردهمایی با مدیریت اجرایی سرکارخانم رایحه صنعتگر و کارگاه “سلام پرنده” با همکاری و مشارکت اعضای آوای بوم در تاریخ 8اسفندماه 97 در خانه کودک برگزار شد.

 

هدف از برگزاری این گردهمایی ایجاد شناخت نسبت به ایران، پرندگان و زیستگاه هایشان و ایجاد حس تعلق به کشور و درنتیجه آن، امیدوار که کودک اثرگذاری مثبت بر اکنون و آینده ایران، کشوری که دوستش داریم، را برگزیند.

 

 

 

 

 

 

کارگاه با معرفی پرنده ها از طریق گفتگو با کودکان و نمایش عکس و فیلم، در جهت شناخت ویژگی ها و زیستگاه های پرندگانی چون هوبره، طوطی،سهره گلی، فلامینگو و درنای سیبری آغاز شد؛

پس از آن کودکان با مراحل ساخت واترفیدر، برای آب دهی به پرندگان، با وسایل اولیه ساده و قابل دسترس آشنا شدند و نمونه ای از آن باحضور تسهیلگر مربوطه و مشارکت کودکان ساخته شد؛

 

 

 

 

 

در بخش بعدی تجربه جدید نقاشی و چاپ طرح با مدادشمعی برای کودکان رقم خورد و مرور ویژگی های پرندگانِ معرفی شده صورت گرفت؛

سپس کودکان با تسهیلگر بخش اوریگامی به ساخت اوریگامی گونه ای از خانواده هوبره ایان پرداختند؛

                                                              

 

پس از سپری کردن بخش های بیان شده، کودکان به کمک تسهیلگران به چسباندن نقاشی ها و اوریگامی های دست ساز خود در زیستگاه مربوط به هرگونه برروی نقشه ایران مشغول شدند و بدین شکل آموخته هایشان را تثبیت نمودند.

در ادامه پیکسل “زاغ بور”، تنها پرنده اندمیک ایران، به عنوان هدیه به کودکان داده و در مورد این پرنده بومی توضیحاتی ارائه شد.

                                                                     

 

در پایان این کارگاه 2ساعته، میزان یادگیری کودکان از راه بازی طراحی شده توسط مربی بازی کودک، که تیم آوای بوم افتخار همراهی ایشان را داشت، ارزیابی و خوشبختانه نتیجه قابل قبولی دریافت شد.
شایان ذکر است باتوجه به هدف گذاری و برنامه ریزی های صورت گرفته، احتمال استمرار در برگزاری این گردهمایی در زمان و مکان های مختلف برای کودکان وجود دارد.
امید که درصورت امکان و هم راستا بودن این گونه کارگاه ها با اهداف و خط مشی انجمن پرنده شناسان آوای بوم، این تیم نیز در برنامه های آتی همچنان حضور داشته باشد.