غراب باهوش ترین پرنده

غراب ها ؛ باهوش ترین پرنده دنیا

همه ما دوست داریم بدانیم باهوش ترین پرنده چه گونه ای است و در مورد رفتار آن بیشتر بدانیم. غراب را میشناید؟ کلاغ سیاه بزرگ که یکی از عجیب ترین رفتار ها را به پرنده نگر ها نشان داده است. پرندگانی که حرکات آکروباتیک در پرواز دارند و میتوانند با شاهین ها و قرقی ها در آسما پرواز کنند و چالشی داشته باشند. رفتار های که در رقص جفتگیری انجام میدهند بسیار شگفت انگیز است.

غراب

باهوش ترین پرنده

غراب از یک کودک 4 ساله باهوش تر رفتار میکند. وقتی از هوش این پرندگان میگوییم درست در کنار شامپانزه ها و دلفین ها مورد قیاس قرار میگیرند. کدام پرنده راه حل های مختلفی را برای یک مشکل استفاده میکنند؟ کدام پرنده از بین هم گونه های خود, دوست را از دشمن تشخیص میدهد؟ درست است غراب ها.

  • به معنای واقعی پرندگان باهوشی هستند. در یک آزمایش برای غراب ها یک نخ گذاشته شد تا هر زمان که نخ را میکشیدند غذای میگرفتند. بسیاری از غراب ها دفعه اول غذا را گرفتند و بقیه در 30 ثانیه اول استفاده از ایبزار را یاد گرفتند.
  • در طبیعت دیده شده است, غراب ها به انسان ها سنگ پرتاب میکنند تا از لانه هایشان دورشان کنند. بیشتر مواقع دیده شده است که طناب ماهی گیری که ماهیگیران در آب گذاشته اند را از آب در می آورند و ماهی را برمیدارند.
  • هوش غراب ها درست اینجا خودش را نشان میدهد که در کنار یک غذا که مشخص است از انسان ها دزدیده شده خودشان را به مردن میزنند تا هم نوعانشان تصور کنند که توسط انسان ها از بین رفته و دور شوند, تا بتواند خودش و همسرش از آن غذا تغذیه کنند.

البته نا گفته نماند روش های که در آن غراب ها به دیگر هم نوع خود دروغ میگویند, همیشه جواب نمیدهد. چراکه همه آنها باهوش هستند.

بازی کردن غراب ها

این پرندگان بازیگوش هستند. در آسمان حرکات آکروباتی بسیاری از آنها دیده شده است. بالا و پایین میروند و در هوا میچرخند, اگر تعدادی از آنها را دیدید؛ پیشنهاد میکنیم کمی بایستید و به رفتار آنها دقت کنید.
چراکه غراب های جوان یک بازی خاص دارند که یک سنگ از روی زمین برمیدارند و در هوا رها میکنند و یک غراب دیگر با سرعت به سمت سنگ شیرجه میزند و آنرا میگیرد.
یکی دیگر از بازی های معروف این پرندگان در زمستان بسیار مشاهده میشود. این پرندگان بالای یک شیب می ایستند, پاهای خود را جمع میکنند و روی برف ها به سمت پایین لیز میخورند.

غراب باهوش ترین پرنده

حرف زدن غراب ها

غراب ها میتوانند حرف بزنند. باور کنید! چراکه بیش از 100 نوع آواز دارند و برای بسیاری از کار ها صدای خاصی دارد تا هم نوعانش را مطلع کند.
این پرندگان میتوانند آوا یا صدای آواز انسان ها و دیگر حیوانات را تقلید کنند و از آن برای گول زدن حیوانات دیگر استفاده کنند.
این پرندگان بهتر از طوطی ها میتوانند صدای را یاد بگیرند و تقلید کنند.
در یک آزمایش, غرابی صدا هایی مانند: آژیر ماشین, صدای سیفون دستشویی و آلارم کال های دیگر پرندگان را به سرعت یاد گرفته و به درستی تقلید میکند.
یکی از عجیب ترین کار هایی که غراب ها در طبیعت انجام میدهند, ایجاد صدا برای شغال ها, روباه ها و گرگ ها است که طعمه خود را زودتر پیدا کنند.

اما چرا غراب ها به آنها کمک میکنند؟
جواب این سوال بسیار جالب است. زمانی که روباه یا شغال یا گرگ کارشان با طعمه خود تمام شد, غراب ها از ته مانده لاشه تغذیه میکنند. بهترین راه برای به دست آوردن غذایی لذیذ!

غراب ها پزشک هستند!

یکی از رفتار های دیگری که از این پرنده و دیگر گونه های کلاغ بسیار دیده میشود, حرکت های عجیب آنها با مورچه ها است.
دیده شده که غراب ها بین مسیر مورچه ها می ایستند و میپرخند تا آنها را وادار کنند که روی بدنشان راه بروند. نظریه های بسیاری در این باره وجود دارد؛ به عنوان مثال:

  •  حرکت مورچه ها میان پر های این پرنده و وجود مواد ترشحی توسط مورچه ها به عنوان یک قارچ کش و حشره کش عمل میکند. همچنین میتواند در درمان زخم های کوچک و حتی تسکین درد به پرنده کمک کنند.
  •  نظریه دیگری وجود دارد که فقط یک تفریح ساده برای غراب است که مورچه ها روی پوست او حرکت کنند.

لانه سازی غراب

آیا حقیقت دارد که کلاغ ها 400 سال عمر میکنند؟ خیر. بسیاری از کلاغ ها خصوصا غراب ها لانه های خود را به فرزندان خود به ارث میگذارند.
برای همین یک لانه فعال را سالیان طولانی میبینیم و از پدران و پدر بزرگ هایمان میشنویم که این کلاغ همین جا بوده و هست. اما حقیقت این است که هر نسل, خانواده جدیدی را میبیند که لانه را از پدر و مادر به ارث برده است.

غراب

کلام آخر

نکات جالب کلاغ ها بسیار زیاد است. همچنین غراب ها یکی از خاص ترین و باهوش ترین گونه در خانواده کلاغ ها هستند. بزرگترین کلاغ ایران که تمام رنگ بدن آنها سیاه است و از رفتار های عجیب تا نوع لانه کلاغ ها دل هر فردی را میبرد. نکات شگفت انگیز این پرنده ها تمامی ندارد و ما سعی کردیم به صورت خلاصه چند نمونه را برای شما بگوییم. اگر غرابی را در طبیعت دیدید میتوانید در سایت eBirds اطلاعات آنها را ثبت کنید. در صورت ایجاد هرگونه سوال در بخش نظرات این پست با شما همراه خواهیم بود.

3.3/5 - (29 امتیاز)