کندو و زنبور داری و پرندگان زنبورخوار و سبزه قبا

کنترل تعارض کندوداران و پرندگان زنبورخوار

در سراسر ایران کندوداران پرندگان خانواده‌ی زنبورخوارها را یکی از علل آسیب رسیدن به کندوها و زنبورهای عسل می‌دانند. هر پرنده‌ی زنبورخوار در طول یک شبانه روز می‌تواند تعداد بسیاری از زنبور ها را از بین ببرد. باتوجه به اینکه این پرنده به صورت گروهی زندگی می‌کند، زمانی که یک گله در مسیر مهاجرت به کندوهای تولید عسل برخورد می‌کنند، میتوانند خسارتی قابل توجه به کندوداران وارد کنند. این موضوع باعث تعارض گسترده میان این پرندگان و کندوداران شده است. یکی از روشهایی که به صورت مداوم توسط کندوداران برای رفع این مشکل استفاده شده است، استفاده از طعمه مسموم (زنبور آغشته به سم) از طریق انواع سموم موجود مانند دیازینون و… است.
از این طریق پرندگان زنبورخوار با خوردن زنبورهای به سموم آلوده شده و در جمعیتهای گسترده از بین می‌روند. متاسفانه این روش نه تنها باعث از بین رفتن گونه‌های ارزشمند زنبورخوار شده است، که بعد از اینکه پرندگان تلف شده توسط دیگر جانداران به عنوان غذا استفاده می‌شوند، سموم یاد شده وارد چرخه‌ی اکوسیستم می‌شود. این سموم آلودگی‌های شیمیایی خطرناک را در محیط‌های طبیعی در چرخه‌ی غذایی جانداران افزایش می‌دهد.
انجمن حفاظت پرندگان آوای بوم با شروع مطالعه در سال۹۹ و تالیف کاتالوکی آموزشی_پیشنهادی شامل معرفی پرنده زنبورخوار و اهمیت آن در طبیعت، مجموعه‌ای از روش‌های موجود برای کاهش تعارض میان پرندگان زنبورخوار و زنبورداران، در ایران و دنیا را گردآوری نموده است. باتوجه به اینکه استان اصفهان دارای بیش از ۴ هزار زنبوردار بوده و رتبه سوم تولید عسل در کشور را داراست. نقاطی به عنوان پایلوت انتخاب شده و انجمن به طور مستقیم با زنبورداران وارد تعامل گردیده به ارائه کاتالوک و نکات آموزشی می‌پردازند. در این طرح نظرات و پیشنهادات زنبورداران مهم تلقی شده و از طریق ارائه پرسشنامه گردآوری می‌شود. در آخر باتوجه به مطالب ارائه شده و بهرمندی از نظرات زنبوردارن، داده‌ها توسط کارشناس تنوع‌زیستی پروژه تجزیه و تحلیل گردیده و محتوی نهایی مناسب جهت انجام طرح‌های آموزشی و پژوهشی آماده و ارائه خواهد شد. تامین هزینه‌های انجام این پروژه را انجمن محترم نذر طبیعت از طریق کمک های مردمی متقبل شده است و این پروژه به صورت مشترک میان دو انجمن انجام میگردد.
مدیر پروژه‌ی مذکور در انجمن حفاظت پرندگان آوای بوم سرکار خانم مهندس یاسمین یوسفی هستند. چناچنه برای شرکت در مراحل این پروژه داوطلب هستید و یا سوال و پیشنهادی دارید میتوانید از طریق آدرس ایمیل زیر با ایشان در ارتباط باشید:

yousefi_yasamin@yahoo.com

چنانچه شما نیز کندودار هستید، از شما میخواهیم که با پر کردن یک فرم کوتاه به ما در جمع‌آوری اطلاعات مورد نیاز برای ادامه‌ی این پروژه کمک کنید. برای پر کردن فرم کافی است روی دکمه‌ی زیر کلیک کنید:

برای مطالعه‌ی بیشتر:

مشاهده‌ی گزارش اولین مرحله‌ی میدانی آموزشی-پژوهشی

مشاهده‌ی گزارش دومین مرحله‌ی میدانی آموزشی-پژوهشی

مشاهده‌ی گزارش سومین مرحله‌ی میدانی آموزشی-پژوهشی

درباره پرندگان زنبورخوار، رفتار آن‌ها و نقش آن‌ها در طبیعت

نگاهی اجمالی به تعارض زنبورداران و پرندگان زنبورخوار

دانلود کاتالوگ آموزشی راهکار‌های دور نگهداشتن زنبورخواران از کندو

دانلود صفحه‌ی روزنامه‌ی پیام ما در ارتباط با تعارض کندوداران و پرنده‌ی زنبورخوار

5/5 - (1 امتیاز)
1 پاسخ
  1. احمدرحمانپور
    احمدرحمانپور گفته:

    سلام تمامه پروژه هاى ايران به نابودى طبيعت وحيوانت رسيده اماموضوع زنبورخواربنظرمن دو راه داردياپرداخت خسارت به زنبورداران ياانتقال فصلى ازشروع كوچ به انتهاى مسيركوچ بوسيله زنده گيرى وحمل باوسيله نقليه مخصوص درخال حاضركشتارمقدارى ازخسارت زنبورداران راكمتركرده اما جلوگيرى اجبارى ازاين كارنتيجه بخش نيست فقط همكارى با زيانديده ك زنبوردارهست ب نتيجه ميرسيد

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *