شاهین پرنده شکاری

شاهین; سریع ترین موجود کره زمین

شاهین پرنده شکاری به طول۳۴  تا ۵۸ سانتی متر با اسم علمی Falco peregrinus از گسترده ترین پرندگان در جهان می باشد. شاهین پرنده شکاری است که تنوع قابل توجهی در اندازه نسبت به دیگر پرندگان دارد. ضمن اینکه اندازه پرنده ی ماده تا ۲۰% از نر بزرگتر است. میزان هوش در پرندگان موضوعی است که پیش تر به آن پرداخته شده است. در این مقاله صرفا اطلاعاتی در مورد شاهین پرنده شکاری ، سریع ترین موجود زنده کره زمین خواهیم پرداخت. در مطالعه این مقاله با ما همراه باشید.

ویژگی شاهین ها

شاهین سریع ترین موجود زنده کره زمین است. از این پرنده رکورد سرعت 389 کیلومتر بر ساعت در زمان شیرجه به سمت شکار ثبت گردیده است. شاهین به صورت باورنکردنی فرز و سریع است و با شیرجه های تماشایی به شکارش حمله  یا او را تعقیب می کند.

  • چشم های بزرگ این پرنده وسیله ای برای حفاظت از این پرنده در طبیعت است. پلک سوم در این پرندگان شکاری با مرطوب نگه داشتن چشم آنها هنگام پرواز باعث بهتر شدن دید این پرنده می شود.
  • شاهین ها صداهای متفاوتی دارند که شامل صداهای بلند، خشن، پچ پچ های مداوم و صدایی که هنگام ورود مزاحمان استفاده می کنند؛ می شود.
  • سن این پرنده تا حدود ۱۵ الی ۲۰ سال در حیات وحش تخمین زده شده است.

فصل تولید مثل شاهین

  • شاهین ها معمولا تک زی هستند و فقط در فصل تولید مثل است که برای محافظت از قلمرو به همراه جفت خود دیده می شوند.
  • پرواز معاشقه ای قبل از جفت گیری (courtship flight)در شاهین ها شامل حرکات آکروباتیک هوایی، مارپیچی و شیرجه هایی با شیب تند است. پرنده ی نر شکار را در هوا به سمت پرنده ماده می اندازد و پرنده ماده به صورت وارونه شکار را با پنجه هایش می گیرد.
  • فصل تولید مثل شاهین ها نسبت به محل زندگیشان متفاوت است و بستگی به شرایط آب و هوایی و در دسترس بودن طعمه دارد. آنها معمولا از ۱ تا ۶ عدد تخم می گذارند و ۲۹ الی ۳۳ روز طول می کشد که جوجه ها از تخم بیرون بیایند.

تغذیه شاهین شکاری

  • شاهین ها معمولا از پرندگان و همچنین از بسیاری پستانداران مانند خفاش ها و جوندگان مانند جربیل ها و گاهی از حشرات، خزندگان و ماهی ها تغذیه می کنند؛ آنها حتی به پرندگانی در اندازه خود و گاه بزرگتر نیز حمله و آنها را شکار می کنند.

شاهین پرنده شکاری

 

زیستگاه و لانه سازی شاهین ها

  • این پرنده زیستگاه های متفاوتی دارد.از مناطق سرد و خشک و کم باران(tundra) تا بیابان های گرم و مناطق استوایی، از جزایر اقیانوسی تا جنگل ها، تالاب ها، دشت های بی درخت و کوهستان ها و به صورت فزاینده ای در مناطق شهری دیده می شوند، به استثنا قسمت های از حوزه ی رودخانه آمازون،صحرا های آفریقا، بسیاری از جلگه های مرکزی و قطب جنوب که فاقد این پرنده می باشند.
  • آشیانه این پرنده ها در شکاف صخره ها، درخت های تو خالی و گاهی روی زمین می باشد. بعضی نیز از لانه های متروکه ی دیگر پرندگان برای ساختن آشیانه استفاده می کنند.
  • عمدتا ماده ها وظیفه ی ساخت لانه را دارند و لانه ی آنها از خزه، علف و برگ درختان ساخته می شود.

 

برخی نکات دیگر در مورد شاهین ها آن است که  نوک بالایی این پرنده حالت تیغه ای و بریده شده ای دارد که سازگار برای کشتن شکار از طریق قطع ستون فقرات گردن است. همچنین شاهین پرنده شکاری است که  در طبقه بندی IUCN، در مرحله ی LC یا least consern یا کمترین نگرانی قرار دارند؛ ولی به دلیل آن که مورد علاقه قوشبازان و صیادان هستند تحت طیف وسیعی از قوانین ملی و بین المللی محافظت می شوند. لازم به ذکر است نام این پرنده در برخی منابع شاهین و در برخی منابع بحری ذکر گردیده است. منبع این مطلب برای نامگذاری، کتاب راهنمای صحرایی پرندگان، نوشته جمشید منصوری می باشد. مطالبی که در بالا به آن اشاره شد نکات مهمی برای شناخت بیشتر شاهین پرنده شکاری مشهور در سراسر دنیاست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *