پاختر پرنده اصفهانی

قمری پرنده ای خانگی ؛ پاختر پرنده ای اصفهانی

کبوتر ها و قمری پرنده هایی هستند که با انسان ها بیشتر انس گرفته اند. قمری پرنده ای است که به راحتی در خانه ها و اطراف قابل مشاهده و شناسایی است. کبوتر ها و قمری پرنده ای است که به دلیلی که در بالا بیان شد در سرتاسر جهان دیده شده است. کبوترها و قمری پرنده ای هستند که سرعت پرواز بالایی دارد. پیش تر به معرفی کلیدهای شناسایی پرندگان و ساختار بدن پرندگان پرداخته ایم که می توانید بخوانید. همچنین استراتژی پرندگان در سرما و مقابله با گرما را برایتان گفته ایم. متنی که در ادامه می خوانید مطلبی است، در مورد قمری پرنده ای آشنا و خانگی، از آقای امین اخوت که در روزنامه اصفهان زیبا چاپ شده است.

قمری پرنده ای خانگی :

” قمری خانگی ” که در لهجه شیرین اصفهانی ” پاختر ” نامیده می شود ، پرنده ای آشنا و شهرنشین است که در بیشتر نقاط ایران حضور داشته و به زندگی در کنار انسان ها خو گرفته است.

مشخصه ای که این پرنده زیبا را از 9 خویشاوند دیگرش در خانواده کبوترها متمایز می کند، لکه پهن مسی رنگ همراه با خال های سیاه در جلوی گردن است. خانواده کبوترهای ایران شامل کبوترها و قمری هاست که جثه قمری ها کوچک تر است. نر و ماده قمری خانگی شبیه به هم بوده و پرواز آن در ارتفاع پایین و همراه با بال زدن های مکرر می باشد . معمولاً از دانه ، میوه ، بعضی سبزی جات و باقیمانده غذای انسان ها تغذیه می کند.

فرق قمری و یاکریم یا فاخته :

گاهی به اشتباه ” یا کریم ” یا ” فاخته ” نامیده می شود، حال آنکه یا کریم دارای خط سیاهی در پشت گردن بوده و مناطق طبیعی را به شهر ترجیح می دهد. فاخته نیز به کبوتر کوهپایه و گاهی به کوکو گفته می شود. البته قمری خانگی همانند دیگر پرنده های بومی ایران اسامی محلی متعددی دارد و به عنوان نمونه در خراسان به آن ” موسی کو تقی ” و در کاشان ” قوقو” می گویند. جالب اینکه به دلیل صدای شبیه به خنده انسان، یکی از اسامی انگلیسی آن Laughing dove  به معنی کبوتر خندان است!

همچنین قمری خانگی با قمری معمولی نیز متفاوت است. قمری خانگی دارای دم بلندتر و نوک بال های بلندتری نسبت به قمری معمولی است. آواز و ظاهر این پرنده در ادبیات فارسی بسیار مورد توجه بوده و در برخی موارد در کنار بلبل از آن یاد شده است.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *