معرفی دوربین های تله‌ای هاوک (Hawke)

دوربین های تله‌ای

کمپانی هاوک سازنده دوربین های تله‌ای هاوک و لوازم اپتیکی، سه مدل دوربین تله‌ای برای تصویربرداری در طبیعت ارائه نموده است. این دوربین ها قادر هستند برای مدت طولانی در شرائط مختلف آب و هوایی در روز و شب برای ثبت خودکار فیلم و عکس از جانواران و پدیده های طبیعی اقدام نمایند. هر سه مدل دارای حسگر و چراغ تشخیص حرکت، چراغ های LED برای روشنایی در شب و حسگر تشخیص روشنایی روز و شب هستند. در پوشش داخلی هر سه مدل یک LCD کوچک به همراه کلیدهای دسترسی به تنظیمات دوربین وجود دارد. همچنین این دوربین ها به میکروفن، دماسنج، پورت اتصال برق، پورت اتصال USB و محل نصب سه پایه نیز مجهز هستند. بدنه دوربین ها مقاوم در برابر نور خورشید و ضد آب است و در بدنه آنها اتصالاتی برای بستن دوربین به سنگ و یا درختان تعبیه گردیده است.

این دوربین ها حافظه های SD با ظرفیت حداکثر 32 گیگابایت را پشتیبانی می کنند و بوسیله 8 باطری قلمی کوچک تغذیه می شوند که برای مدت مناسبی تصویربرداری در مکان های کم رفت و آمد و بکر طبیعت را فراهم می کنند. قابلیت عکسبرداری، فیلمبرداری و ثبت عکس و فیلم بطور همزمان از دیگر قابلیت های این دوربین ها است. همچنین حسگر تشخیص حرکت در هر سه مدل دارای سه حساسیت پایین، متوسط و بالا است که معمولا برای تصویر برداری از حیوانات کوچک و یا حساسیت برای فاصله های دورتر بر روی حالت حساسیت بالا (high) تنظیم می شود.

در دو مدل اولیه یعنی مدلهای 46100 و 46101 دوربین ها مجهز به یک لنز مشترک برای روز و شب هستند اما در مدل 46102 دوربین به دو لنز مجزا برای تصویربرداری در روز و شب مجهز گردیده است، همچنین برخی دیگر از امکانات تصویربرداری نیز در مدلهای بالاتر بهبود یافته است.

مدل 46100 دارای تعداد 21 چراغ روشنایی LED است که این تعداد در دو مدل بعدی به ترتیب تعداد 34 و 48 در نظر گرفته شده که فاصله و قدرت دید در شب دوربین ها را بهبود بخشیده است.

کیفیت ثبت تصاویر در این سه مدل به ترتیب 10، 12 و 14 مگاپیکسل است و کیفیت فیلمبرداری آنها در مدل اول و دوم VGA و HD و در مدل پیشرفته تر HD و Full HD تعبیه گردیده است.

این دوربین ها مجهز به نرم افزاری هستند که پس از تشخیص حرکت اجسام، قادر به اعمال یک توقف کوتاه قبل از شروع تصویر برداری هستند که به نظر می رسد هنگام عبور سریع حشرات و به منظور عدم تصویر برداری در چنین حالتی تعبیه گردیده است. این میزان توقف در دو مدل اولیه حداقل 5 ثانیه و حداکثر 10 دقیقه در نظر گرفته شده که به طور ملموسی لحظه ی ورود حیوانات و پرندگان به صحنه تصویر برداری را نادیده میگیرد اما در مدل پیشرفته تر میزان حداقل این توقف تا یک ثانیه کاهش یافته که جهت و لحظه ورود سوژه را بهتر ثبت می کند.

زاویه دید لنزها در دو مدل اول 55 درجه و در مدل سوم 52 درجه است و در حالت عکس برداری در مدل اول امکان ثبت 3 تصویر متوالی از یک سوژه وجود دارد که در مدل دوم به امکان ثبت 1 تا 5 تصویر بهبود یافته و در مدل سوم امکان ثبت 1 تا 10 تصویر در روز و 1 تا 3 تصویر در شب مهیا گردیده است.

این دوربین ها برای اعمال تنظیمات دارای یک رابط کاربر ابتدایی و ساده هستند که در دو مدل اول شامل کلید های ok ، UP و down بوده و در مدل پیشرفته تر کلیدهای right و left نیز به آنها افزوده گردیده. برای تنظیم دوربین با ورود به منوی تنظیمات (setup) برای انتخاب هر گزینه از کلید ok استفاده می شود و به منظور تغییر مقادیر تنظیمات از کلیدهای up و down استفاده می شود و در پایان تنظیمات فشردن مجدد کلید ok باعث ذخیره تغییرات میگردد.

دوربین تله ای

تنظیمات دوربین تله‌ای:

اطلاعات قابل تنظیم در این دوربین ها شامل موارد زیر است:

Date و Time : تنظیم تاریخ و ساعت برای داشتن آگاهی کامل از زمان وقوع تصویربرداری لازم است که در این دو بخش انجام می پذیرد.

Delay : توقف قبل از تصویربرداری در دو مدل اول بین 5 ثانیه تا 10 دقیقه و در مدل سوم از 1 ثانیه تا 10 دقیقه قابل تنظیم است. این توقف از هنگامی که سنسور حضور جانداری را در زاویه دید خود تشخیص می دهد تا زمان ثبت عکس و یا شروع فیلمبرداری اعمال می گردد.

Format : در این بخش از منوی تنظیمات به منظور آگاهی کاربر از فعالیت دستگاه، تعداد تصاویر ثبت شده به نمایش در می آید و امکان حذف تصاویر از روی حافظه نیز در این بخش امکان پذیر است.

Mode : در این بخش همزمان امکان تنظیم حالت عکسبرداری یا فیلم برداری و همچنین تنظیم کیفیت تصاویر برای حالت های مختلف عکس و فیلم در روز و شب وجود دارد.  این دوربین ها بطور کلی در سه حالت یک عکس، چند عکس و یا فیلمبرداری کار میکنند که در حالت فیلمبرداری یک عکس نیز از ابتدای فیلمبرداری ذخیره می گردد. این سه حالت با عناوین 1P،3P،5P برای یک یا چند عکس و عنوان Movie برای فیلمبرداری، در منوی تنظیمات و در بخش Mode در دسترس هستند. با مراجعه به گزینه فیلمبرداری(Movie) لازم است مدت زمان هر بار فیلمبرداری را تنظیم نمایید که در دو مدل اول دوربین ها از 5 تا 30 ثانیه و در مدل پیشرفته تر از 5 تا 60 ثانیه قابل تنظیم میباشد.

 برای استفاده بهینه از دوربین در اماکن دورافتاده و بصورت بلند مدت و برای سوژه های گوناگون جانوری تنظیم کیفیت عکس و زمان فیلم تاثیر بسزایی در کارایی باطری ها و حجم داده و فضای حافظه دارد.

STATUS : در این بخش از تنظیمات سه حالت PIR ، TL(time-lapse) و PIR+TL وجود دارد. دوربین در حالت پیشفرض از PIR استفاده می کند، به این مفهوم که با تشخیص اجسام متحرک اقدام به تصویربرداری میکند. در حالت TL کاربر می تواند تصویربرداری را تنها در بازه های زمانی خاص تنظیم کند که از هر یک دقیقه تا هر 24 ساعت یکبار قابل تنظیم است. و حالت سوم PIR+TL تلفیق هر دو مورد را شامل می شود یعنی علاوه بر تصویربرداری در هنگام حضور اجسام متحرک در زمانهای تعیین شده نیز تصویربرداری انجام می شود.

DUTY : در این بخش از تنظیمات می توان بازه ی زمانی خاصی از 24 ساعت شبانه روز را برای فعالیت دوربین تنظیم نمود. بطور مثال برای فیلمبرداری از جانورانی که تنها در روشنایی روز قابل رویت هستند می توان با تنظیم این بخش از تصویربرداری های شبانه اجتناب نمود.

نصب دوربین تله‌ای:

هنگام نصب دوربین های تله ای بهتر است دوربین بین 1.2 تا 1.5 متر از سطح زمین بالاتر نصب شود و زاویه کمی رو به پایین داشته باشد. همچنین وجود درختان و گیاهان و شاخه های آنها در زاویه دید دوربین باعث میگردد که هنگام وزش باد و تحرک شاخه ها دوربین اقدام به تصویربرداری های بیهوده نماید. همچنین دوربین را رو به شرق و غرب نمیتوان نصب نمود زیرا در هنگام طلوع و غروب خورشید تصاویر تحت تاثیر نور مستقیم خورشید بصورت نامناسب و غیرقابل استفاده ثبت می گردند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *