brid watching

چگونه یک پرنده نگر باشم؟

پرنده نگری تفریحی است که علاوه بر نشاط باعث افزایش فعالیت جسمی فرد نیز می شود. راه رفتن در مسیرهایی که پرنده ها هستند، به سرحال ماندن جسم کمک می کند. هم چنین دیدن پرنده ها، سنجیدن ویژگی هایشان و مقایسه با اطلاعاتی که در کتابچه های راهنما وجود دارد، مغز را به سمت یادگیری بیشتر سوق می دهد. مشاهیر پرنده نگری ایران و تاریخچه پرنده نگری را در مطالب پیشین بیان نمودیم. اکنون اگر می خواهید پرنده نگر باشید، بهتر است قبل از شروع سفر پرنده نگری به نکات زیر توجه کنید:

۱- مطالعات و تحقیقات جزیی انجام دهید. 

قبل از اینکه به پرنده نگری بروید، زمان کوتاهی در مورد پرنده هایی که در منطقه هستند تحقیق کنید. با این کار خود را برای گردش پرنده نگری آماده کنید. این جست و جو باعث می شود پیش زمینه و تصوری در مورد پرنده هایی که انتظار دارید در هر محدوده ای ببینید، داشته باشید.

۲- لباس تیره یا همرنگ طبیعت بپوشید.

بخشی از یک پرنده نگر خوب بودن یکی شدن با محیط پیرامون است. با پوشیدن لباس همرنگ طبیعت و یکی شدن با محیط، پرنده ها به راحتی متوجه حضور شما نمی شوند و می توانید برای دیدن پرنده ها زمان بیشتری در طبیعت بمانید. رنگ لباس نامناسب، بهم ریختگی و آشفتگی پرنده ها را به دنبال خواهد داشت.

۳- اصطلاحات پرنده نگران را بیاموزید. 

در اجتماعات پرنده نگران، پرنده نگری شهری (birdwatcher) و پرنده نگری حرفه ای (birder) متفاوت است. پرنده نگر شهری کسی است که معمولاً در محدوده ای نزدیک به محل زندگی اش، از دیدن پرنده ها لذت می برد. پرنده نگر حرفه ای کسی است که برای دیدن انواع خاص پرندگان و گونه های کمیاب آن ها به فواصل دورتر سفر می کند.

بعضی از مردم این اصطلاحات را به جای هم استفاده می کنند.

۴- دوربین دوچشمی مناسب تهیه کنید. 

برای دیدن پرنده هایی که در فواصل دورتر هستند به یک دوربین دوچشمی نیاز دارید.

دوربین های ضد آب و با قدرت بزرگنمایی حداقل 8X را جست و جو و تهیه کنید. هم چنین میتوان از تلسکوپ استفاده کرد که نسبت به دوربین به راحتی قابل حمل نیست.

۵- کتابچه ی راهنما تهیه کنید.

اهمیت بالای کتابچه راهنما به این خاطر است که به شما اجازه می دهد گونه ای را که در طبیعت دیده اید به درستی و با دقت بیشتر تشخیص دهید و ویژگی های گونه های مختلف پرنده ها را یاد بگیرید؛ درواقع اطلاعات و مشاهدات را هماهنگ کنید.

برخی از کتابچه های راهنما از عکس های مختلف پرنده ها استفاده می کنند، در برخی دیگر از این کتابچه ها از نقاشی و شکل ها استفاده شده است. این تصمیم با شماست که کدام نوع از تصاویر را می پسندید.

بهتر است در ابتدای شروع پرنده نگری با کتابچه ی راهنمایی که به محدوده ی منطقه ی جغرافیایی محل زندگی شما اختصاص دارد، شروع کنید.

۶- یک بسته برای سفر پرنده نگری آماده کنید. 

با توجه به این پرنده نگری شما چه مدت زمانی خواهد بود و به چه محل و فاصله ای از خانه می روید، بعضی موارد مهم را بسته بندی کنید و در کیف یا کوله پشتی با همراه خود داشته باشید:

چند بطری آب

مقداری خوراکی

لباس گرم

چراغ قوه

چاقوی جیبی

پماد دفع حشرات

دفترچه برای ثبت کردن مشاهدات

کیسه خواب یا چادر

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] نشنیده بودید و به آن علاقه مند شدید، توصیه میکنیم مطلب (چگونه یک پرنده نگر باشم) را مطالعه […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *