naaee

معرفی برنامه EE 30 Under 30

انجمن آموزش محیط‌ زیست آمریکای شمالی

North American Association for Environmental Education که به اختصار NAAEE نامیده می‌شود در سال 1971 در آمریکا تاسیس گردید. این انجمن به‌طورخاص و بصورت حرفه‌ای در حوزه آموزش حفاظت از محیط‌ زیست فعالیت دارد.
NAAEE در طول 5 دهه‌ی گذشته میزبان بزرگترین کنفرانس سالانه آمریکای شمالی بوده که به منظور آموزش حفاظت از محیط‌ زیست و با مشارکت 25 کشور و بیش از 1000 متخصص هر ساله برگزار می‌گردد.

دستاوردهای NAAEE

نیم قرن فعالیت و پژوهش، NAAEE را به یک پروژه ملی در سطح آمریکا تبدیل نموده که حاصل آن تهیه 5 مجموعه از دستورالعمل‌های ملی برای آموزش حفاظت از محیط‌ زیست و یک مجموعه ششم برای کشورهای در حال توسعه بوده است.
مجموعه دستورالعمل‌های تهیه شده توسط این انجمن بطور گسترده در سیستم آموزشی دانش‌آموزان، معلمان، مربیان، محیط‌بانان، طبیعت‌گردها و کودکان استفاده می‌شود.
NAAEE تحت حمایت سازمان حفاظت از محیط‌ زیست ایالات متحده قرار دارد. این انجمن، شبکه گسترده‌ای از متخصصان را از سراسر جهان گردهم‌ آورده تا با اشتراک گذاری دانش و تحقیقات خود به ساختن جهانی زیست‌پذیر و عادلانه در اقصی نقاط جهان یاری رسانند.

برنامه معرفی و تقدیر از جوانان فعال

NAAEE از سال 2016 برنامه‌ای را شروع نمود که بر اساس آن هر سال تعداد 30 نفر از جوانان تاثیرگذار در آموزش محیط‌ زیست را که زیر 30 سال سن دارند از سراسر جهان شناسایی و انتخاب نموده و ضمن تقدیر از این افراد آنان را در وبسایت خود معرفی می‌کند. نام این برنامه به اختصار EE 30 Under 30 است.
جوانان منتخب در این برنامه به شبکه متخصصین NAAEE وارد می‌شوند و از آن پس با اشتراک‌گذاری تجربیات خود با دیگر اعضا به ارتقاء سطح آموزش‌ها در حوزه محیط‌ زیست در سراسر جهان کمک می‌کنند.

ایرانیان برگزیده در NAAEE

در طی 5 دوره گذشته از سال 2016 تا سال 2021 دو ایرانی موفق به راهیابی به برنامه EE 30 Under 30 گردیده و ضمن راهیابی به شبکه متخصصین NAAEE مورد تقدیر قرار گرفته‌اند.
در سال 2016 خانم مریم قدیری خانپشتی به برنامه EE 30 Under 30 راه یافت. ایشان هم‌اکنون دانشجوی دکترا در دانشگاه پردو آمریکا هستند.
در سال 2017 خانم الهام نصر آزادانی مدیر مدرسه طبیعت چارباغ اصفهان و عضو انجمن حفاظت پرندگان آوای بوم موفق به راهیابی به این برنامه شده و مورد تقدیر NAAEE قرار گرفت. ایشان به تازگی در رشته ی جغرافیا از دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا فارغ التحصیل شدند
فهرست برگزیدگان سال NAAEE برای سال 2022 در ماه آگوست همین سال اعلام می‌گردد و جوانان فعال در عرصه آموزش محیط‌زیست در سراسر جهان چشم براه اعلام این نتایج هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *