چگونه پرندگان را بشناسیم؟

به نقل از سمیه امین پور  در اصفهان زیبا:

کشور ایران به دلیل وسعت زیاد، شرایط اقلیمی، دامنه تغییرات ارتفاعی و موقعیت جغرافیای دارای تنوع غنی زیستگاهی و به تبع آن تنوع جالب پرندگان است.
آشنا ساختن مردم با توریسم پرنده‌نگری (Birdwatching) به حفظ محیط زیست كمك خواهد كرد اما مشروط به آن كه در زمان مناسب و با رعایت اصول علمی و فنی صورت بگیرد.
پرنده نگری لذت مشاهده پرنده های آزاد در زیستگاه های آنها و محیط های طبیعی مثل تالاب ها، دشت ها، کوه ها، دریاچه ها، جنگلها، مراتع و حتی منزل و پارک های درون شهر است.
پرنده ها همه جا هستند و مشاهده آن ها نیاز به وسایل و لوازم زیادی ندارد و تجهیزات آن به سهولت قابل دسترسی است.
وسایل مورد نیاز برای ورود به فعالیت پرنده نگری به شرح زیر است:

• لباس مناسب:

پرنده نگران همیشه سعی می کنند از پوششی همرنگ با محیط استفاده کنند. در این صورت پرندگان متوجه حضور شما نمی شوند و شما با تأمل خاطر بیشتری می توانید به مشاهده آن ها در لانه و در حین فعالیت های روزمره نظیر غذادهی به جوجه ها بپردازید.

• دوربین دو چشمی:

برای مشاهده پرندگان به یک دوربین دو چشمی نیاز دارید. نمی توان به پرندگان زیاد نزدیک شد اما با استفاده از یک دوربین مناسب می توان آنها را مورد کاوش قرار داد.

• کتاب راهنما:

شما باید در آغاز این راه یک راهنما داشته باشید. کتاب راهنما با تصاویری از پرندگان و نکاتی برای شناسایی آنها در کشف این دنیای شگرف بسیار موثر است.
در این زمینه استفاده از کتاب راهنمای پرنگان ایران نوشته، جمشید منصوری و کتاب راهنماي ميداني پرندگان ايران اثر فريد مبصر مفید می باشد. همچنین انواع نرم افزارها و اپلیکشن ها نیز می توانند جایگزین های مناسبی برای این کتابها باشد.

• مداد و دفترچه یادداشت:

سعی کنید مشاهدات خود را سریع یادداشت کنید. پرنده نگران حرفه ای مشاهدات خود را به دقت ثبت می کنند.
اما علاوه بر موارد گفته شده برای پرنده نگر حرفه ای شدن اولین شرط داشتن حوصله و پشتکار و سپس حفظ سکوت و آرامش در طبیعت است.

2.5/5 - (4 امتیاز)