Ficedula superciliaris در ایران

مشاهده‌ی مگس گیر ابروسفید هیمالیایی (لاجوردی) در هرمزگان توسط تیم آوای بوم

کارشناسان آوای بوم در تاریخ شنبه ۲۳ بهمن ماه ۱۴۰۰ در استان هرمزگان و در حالی که مشغول اجرای پروژه‌ی سرشماری پرندگان آبزی و کنارآبزی استان هرمزگان بودند، در حین بازدید و بررسی منابع آب شیرین استان و در حالی که به بررسی پرندگان یک سد خاکی در جنوب شرق سیریک و در نزدیکی روستای پگو مشغول بودند، موفق به تصویر برداری از یک مگس گیر ابروسفید هیمالیایی (لاجوردی) شدند.

به نظر میرسد مگس گیر ابروسفید هیمالیایی (لاجوردی) با نام انگلیسی Ultramarine Flycatcher و نام علمی Ficedula superciliaris در ایران تنها یک بار و در سال ۲۰۰۹ در استان سمنان مشاهده شده بوده است و این دومین ثبت این پرنده در ایران است. مگس گیر لاجوردی پرنده‌ای است مهاجر که تابستان را در جنوب و جنوب غربی هیمالیا گذارنده و زمستان گذرانی آن در عرض‌های جنوبی تر از جمله کشور هند است (در تصویر زیر نقاط ثبت مشاهده‌ی آن در سایت eBird را مشاهده میکنید).

نقشه ی پراکنش مگس گیر ابروسفید هیمالیایی

با توجه به آنکه این دومین مشاهده‌ی این گونه در کشور و در منطقه‌ای متفاوت از مشاهده‌ی پیشین است، میتواند فرضیه‌هایی از جمله گسترش محدوده‌ی پراکنش این گونه به عرض‌های غربی‌تر را در نظر گرفت و احتمال حضور اتفاقی و یا سرگردانی پرنده در مشاهده‌ی پیشین کاهش میابد. جهت کمک به افزایش داده‌ها در ارتباط با پراکنش این گونه، اطلاعات مشاهده در وبسایت eBird ثبت گردید.

در حین پایش سد که با هدایت و راهنمایی مهندس میثم قاسمی-معاون محترم محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان- انجام میشد، خانم مهسا هاشمی و آقای محمدعلی آقاابراهیمی موفق به مشاهده‌ی پرنده شدند که تصویر آن توسط محمدعلی آقاابراهیمی ثبت شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *