بردلایف

با موسسه بردلایف و خدماتش بیشتر آشنا شویم

بردلایف یک مشارکت جهانی در زمینه حفاظت از محیط زیست است که تلاش برای شناخت و حفاظت پرندگان زیستگاه آنها و تنوع زیستی جهان در زمره اهداف اصلی آن قرار دارد. این همکاری در سال 1992 توسط جمعی از موسسان آن در بریتانیا با دغدغه حفاظت از پرندگان شکل گرفت. بردلایف بطور گسترده ای به عنوان رهبر جهان در زمینه حفاظت از پرندگان شناخته شده است. بردلایف با دارا بودن 121 نماینده در سراسر دنیا که هریک از نمایندگان این موسسه سازمانهای غیردولتی و مستقل هستند و نه برای سود بلکه با انگیزه حفاظت از پرندگان سرزمین خود وحفظ هویت ملی خود در مشارکت جهانی فعالیت می کنند.

انجام پروژه های علمی و وجود متخصصان در این زمینه این موسسه را قادر کرده است تا بتواند برنامه های حفاظتی موفقی را در رابطه با پرندگان به اجرا در اورد.وجود  121 نماینده در سراسر دنیا و بیش از ده میلیون عضو و حامی بردلایف را به عنوان بزرگترین همکاری جهانی در زمینه پرندگان تبدیل کرده است.بردلایف دارای 6 دفتر هماهنگ کننده منطقه ای در سراسر جهان می باشد و یک دفتر جهانی مستقر در کمبریج انگلستان  که این دفتر به عنوان دبیرخانه بین المللی بردلایف امورهماهنگی و تسهیل مشارکت های بین المللی و استراتژی ها و سیاست ها را بر عهده دارد.

بردلایف 9 برنامه جهانی در راستای پاسخ به مسائل حفاظتی پرندگان را دارد که بصورت اجمالی به انها پرداخته ایم:

1.تغییرات اقلیمی:

بردلایف باتوجه به ارائه تحقیقات فراگیر و با توجه به تاثیر تغییرات آب و هوایی برتنوع زیستی  سعی بر تصمیم گیری های بهتر در این زمینه دارد.بردلایف با مشارکت 119 سازمان ملی در زمینه کاهش تولید گازهای گلخانه ای و همچنین استقرار انرژی های تجدید پذیر  و ارائه راه حل به دولت ها و سرمایه گذاران در این زمینه فعالیت میکند.

2.جنگل امید:

جنگل های طبیعی اهمیتی حیاتی برای حفظ بسیاری از پرندگان و تنوع زیستی دارند.هدف بردلایف از برنامه جهانی جنگل امید جلوگیری از جنگل زدایی و بازگرداندن جنگل های طبیعی در مناطق استوایی است.اثربخشی این برنامه از طریق ایجاد برنامه های حفاظتی جنگل های روی زمین بواسطه همکاری جوامع محلی دولت ها و بخش های خصوصی میباشد.

3. زیستگاه های مهم:

بردلایف بیش از 1200 منطقه حفاظتی و کلیدی در دنیا مشخص کرده است که این مناطق از نظر پرندگان و تنوع زیستی بسیار مهم بشمار می آیند.دستیابی به حفاظت کافی برای این سایت ها از جمله مهم ترین اهداف حفاظتی بردلایف محسوب می شوند.

4. گونه های مهاجم:

گونه های معرفی شده به عنوان یکی از مهم ترین عوامل انقراض پرندگان بشمار میروند انها در کاهش بیش از نیمی از پرندگان نقش داشته اند.بردلایف و همکاران آن در حال طراحی و پیاده سازی تکنیک ها و استراتژی هایی برای کنترل و ریشه کنی گونه های مهاجم هستند.

5.توانمندسازی جوامع محلی:

برنامه توامندسازی جوامع محلی بردلایف با هدف حمایت موثر برای اقدامات محلی با تقویت و توسعه شبکه ای از سازمان های محلی است.چشم انداز این برنامه این است که سازمان های محلی در حفاظت از سایتهای مهم تنوع زیستی و مزایای آن بصورت محلی و ملی و جهانی تلاش کنند.

6. زیستگاه های دریایی و اقیانوسی:

برنامه دریایی بردلایف برای مقابله با تهدیدات پرندگان دریایی طرح ریزی شده است.بررسی عمده ای در مجله بردلایف تایید کرده است که پرندگان دریایی در میان در معرض خطرترین پرندگان جهان محسوب میشونددر این میان خانواده آلباتروس از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

7. مهاجرت:

باتوجه به کاهش تعداد پرندگان مهاجر و خطرات بی شمار آنها در طی مهاجرت این پرندگان بسیار آسیب پذیر تلقی می شوند. بردلایف و همکاران آن برای حفظ flywayهای امن  و دیگر پروژهایی همچون همکاری با دولت های ملی و منطقه ای در اروپا مدیترانه و شمال افریقا تمرکز دارد.بردلایف درحال حاضر گامهای قابل توجهی در کنترل و کاهش کشتارهای غیرقانونی پرندگان مهاجر ساخته است.

8. توسعه ظرفیت:

بردلایف با مشارکت همکاران خود درکشورهایی که هیچ گونه سازمان غیردولتی حفاظتی را دارا نیستند موجب آموزش و به اشتراک گذاری اصول و علوم حفاظتی  شده است.آنها بر این باورند که یک شبکه اختصاصی و موثر برای طبیعت تنها راه برای اطمینان از بلندمدت  و تاثیرگذار بودن حفاظت پایداراست.

9. جلوگیری انقراض:

امروزه یک در هشت از 10000 گونه پرنده در جهان باخطر انقراض روبه رو هستند و بیش از 200 گونه از این تعداددر معرض انقراض هستند.این واقعیت باعث شده است تا تلاش و مشارکت جهانی برای حفظ گونه ها و جلوگیری از انقراض انها از اهداف اصلی بردلایف بشمار آید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *