کوه صفه لانه پرنده

نصب لانه‌ی پرندگان در کوه صفه اصفهان

شهرداری منطقه ۵ اصفهان و مدیریت کوه صفه با همکاری آوای بوم تعداد ۱۰۰ عدد لانه‌ی پرندگان (نست باکس) را در منطقه‌ی کوه صفه‌ی اصفهان نصب نمودند. در این فعالیت مشترک، آوای بوم وظیفه‌ی طراحی و مکان‌یابی نصب لانه ها را به عهده داشت و شهرداری منطقه‌ی ۵ نیز کار ساخت لانه‌ها و نصب میدانی آن‌ها را عهده دار بود. به منظور پایش و ارزیابی میزان موفقیت این طرح، نقاط نصب تمامی لانه‌ها ثبت گردید و در طول سالیان آتی کارشناسان آوای بوم به صورت منظم به لانه‌ها سرکشی خواهند نمود. لانه‌های نصب شده به قصد جذب پرندگانی از راسته‌ی گنجشک سانان همچون گنجشک خانگی طراحی و نصب گردیده است و هدف از انجام طرح، آموزش شهروندان و بهبود نزدیکی انسان و پرندگان شهر بوده است.

کوه صفه کوهی است در جنوب شهر اصفهان که شهروندان اصفهانی برای گردش و کوهپیمایی در آن حضور میابند. انجمن آوای بوم پیشتر نیز در این منطقه فعالیت‌هایی همچون پایش وضعیت پرندگان و احداث مرکز پرنده نگری را داشته است. از سال ۹۴ تا کنون، کارشناسان این انجمن در کوه صفه بیش از ۸۳ گونه پرنده را شناسایی و ثبت نموده اند. آموزش میدانی پرنده نگری به کودکان و ساخت و نصب ابزار غذادهی به پرندگان (Bird Feeder) به همراه داوطلبان و آموزش چهره به چهره‌ی شهروندان از دیگر فعالیت‌های این انجمن در کوه صفه بوده است.

آوای بوم این فعالیت را در راستای پروژه‌ی ساخت و نصب نست باکس انجام داد که چند سالی است آن را دنبال میکند. در این پروژه آوای بوم به کمک ارگان‌ها و سازمان‌های دیگر در نقاط مختلف کشور با در نظر گرفتن شرایط زیستگاه و وضعیت منطقه اقدام به طراحی و نصب نست باکس (لانه‌ی پرندگان) کرده و به پایش و ارزیابی آن‌ها میپردازد.

گزارش اولین پایش نست باکس‌های نصب شده در صفه به تاریخ ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

لونه پرنده

نست باکس صفه

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *