لانه چرخ ریسک پشت بلوطی

چرخ ریسک پشت بلوطی

چرخ ریسک پشت بلوطی بی شک دارای یکی از اعجاب انگیز ترین لانه هایی است که پرندگان میسازند. در بیشتر مواقع افراد در حال پرنده نگری بیش از آن که متوجه خود چرخ ریسک پشت بلوطی بشوند، لانه اش را میبینند.

اما این لانه چه خصوصیاتی دارد؟ لانه ی چرخ ریسک پشت بلوطی معمولا روی بوته ها و گیاهان و یا روی شاخه ی درخت ها، در فاصله ی یک تا 10 متری روی آب و یا در بیشه هایی با درختان انبوه و بلند به صورت تقریبا آویزان ساخته میشود و از آن جایی که با وزش باد، لانه مانند پاندول ساعت به حرکت در می آید نام انگلیسی آن penduline tit است. البته این موضوع همیشگی نیست و آن ها گاهی در مکان هایی بسیار عجیب لانه میسازند. مثلا تصاویری از لانه ی آن ها که آویزان از سیم های حصار است وجود دارد. درب ورودی لانه به صورت یک حفره ی گرد در بالای لانه قرار دارد.

لانه از چه موادی ساخته می‌شود؟

چرخ ریسک ها در انتخاب موادی که از آن لانه ی خود را میسازند بسیار دقیق و سخت گیرند. آن ها از نرم ترین و لطیف ترین مواد استفاده میکنند. در لانه ی آن ها حتی موادیمانند پشم و موی حیوانات و یا حتی تار عنکبوت نیز یافت میشود.  چرخ ریسک پشت بلوطی کار ساخت لانه را معمولا با جمع آوری علف ها و قسمت های خاصی از گیاهانی مانند گزنه ها و متصل کردن آن ها به انتهای یک شاخه یا گیاه آویزان شروع میکند و در حالی که الیاف مورد نظر را در دهان گرفته اند به دور شاخه یا بوته میچرخند تا محکم شود. کار ساخت لانه بعد از جفت شدن نر و ماده آغاز میشود و هر دوی آن ها در ساخت آن مشارکت میکنند. معمولا یکی از آن ها مشغول ساختن بیرون لانه و مستحکم و مقاوم کردن آن است و دیگری مشغول ساخت داخل لانه و نرم و آماده کردن آن. کار ساخت لانه معمولا حدود دو هفته طول میکشد. لانه ی آن ها برای در امان ماندن از آسیب و سقوط بسیار با استحکام است

این پرنده همچنین تمهیداتی برای جلوگیری از نفوذ مورچه به لانه دارد، لانه این پرنده بدبوست و همین امر موجب دور شدن مورچه ها از لانه میشود.

در اینجا میتوانید فیلمی که از لانه سازی چرخ ریسک پشت بلوطی در ناژوان اصفهان ضبط شده است را مشاهده نمایید.

گردآوری مطلب: ایمان ابراهیمی

تصویر اصلی: امیرعلی آقاابراهیمی

تصویر دوم: اینترنت

چرخ ریسک پشت بلوطی

 

3.4/5 - (22 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *