مرغ مگس خوار و مانتیس

مانتیس ها و خوردن پرندگان!

آیا می دانید مانتیس چیست ؟ ممکن است تا به حال اسم مانتیس را هم نشنیده باشید و حال این سوال برایتان ایجاد شده است که اصلاً مانتیس چیست ؟  مانتیس های شکارچی در سراسر جهان پرندگان را می کشند و مغز آنها را می بلعند! پاهای جلویی مانتیس که بالا آمده و به حالت عبادت خم شده اند ممکن است شما را مجاب کند که این شکارچی حیله گر موجودی لطیف و عضوی شرافتمند در قلمروی حشرات می باشد. اما گول نخورید! یکی از این پرندگان که در سراسر جهان قربانیان این حشره شکارچی است مرغ مگس خوار است. در این مقاله سعی می کنیم سوال ” مانتیس چیست ” شما را پاسخ دهیم. پس برای اینکه بدانید مانتیس چیست همراه با ما این مقاله را بخوانید.

اگر به دلایل بیشتری برای اثبات این که این گوشتخوار شیطانی تهدیدی برای حیوانات و حشرات مشابه خود محسوب می شود نیاز داشته باشیم٬ اکنون این دلیل را داریم. طبق شواهد جدید جانورشناسان٬ این موجودات مرموز در سراسر دنیا٬ پرندگان را می کشند و مغز آنها را می بلعند.

رفتار طبیعی مانتیس ها

اگر به نظر میرسد که مانتیس ها توسط نوعی بیماری زامبی وار! مسموم و وادار به انجام این شکارها شده اند٬ نگران نباشید! چنین اتفاقی نیفتاده است (البته تا جایی که ما می دانیم). حقیقت اینست که این حرکت صرفا نوعی رفتار طبیعی بی نظیر است.

اما از آنجایی که طبق داده های قبلی مانتیس ها به ندرت مهره داران کوچک ازجمله قورباغه ها٬ مارمولک ها و مارها را طعمه قرار می دهند٬ علاوه برخوراک متداولشان (بندپایان) تاکنون دانشمندان سرنخی از جهانی بودن این رستوران سرو پرنده! نیافته بودند.

طبق گفته ی مارتین نیفلر پژوهشگر دانشگاه بسل سوییس٬ این حقیقت که خوردن پرندگان در مانتیس ها هم از نظر تاکسونومی و هم جغرافیایی بسیار متداول است کشفی جذاب و تماشاییست.

تیم نیفلر تمامی مستندات در دسترس را در این باره بررسی نمودند و دریافتند که این پدیده ی طبیعی در 13 کشور مختلف در تمامی قاره ها بجز قطب جنوب مستندسازی و ثبت شده است. مانتیس هایی که حدود 24 گونه مختلف پرنده را شکار می کردند.

از زمان اولین مشاهده در سال 1864پژوهشگران 147 مورد گزارش از این رفتار را با اکثریت حمله به مرغ های مگس خوار در آمریکا (جایی که پرندگان اکثرا در فیدرهای مرغ مگس خوار مورد هدف قرار می گیرند) دریافت کردند.

روش شکار مانتیس ها

براساس حداقل یکی از مشاهدات این رفتار کاملا مخوف است مخصوصا از آنجایی که مانتیس ها بعنوان شکارچی که طعمه را زنده زنده می خورند شناخته شده اند. یکی از روشهای شکار آنان این است که به پرندگانی که برعکس از شاخه ها آویزان می شوند حمله برده و از طریق یکی از چشم ها به حفره جمجمه دست یافته و بافت مغز پرنده را می خورند.

این حمله توسط پاهای جلویی قوی مانتیس میسر می شود که مانتیس را قادر به گرفتن و ناتوان کردن قربانی می کند. طبق گفته ی دیتریش مبز از دانشگاه فرانکفورت آلمان “آنها طعمه را می گیرند و زمانی که طعمه هنوز زنده است شروع به خوردن آن می کنند تا زمانی که چیزی باقی نماند!”

این واقعا دردناک است!

نگرانی ها و تهدیداتی که مانتیس ها به همراه دارند

ممکن است بسیاری از دوستداران پرندگان یا پرنده نگران به واسطه ی این پدیده نگران جمعیت پرندگان باشند خصوصا درمورد مرغ های مگس خوار در آمریکا.

نیفلر: مطالعات ما حاکی از آن است که مانتیس ها تهدیدی برای جمعیت برخی از پرندگان می باشد.

بنابراین هنگام آزادسازی مانتیس ها جهت کنترل آفات احتیاط بسیار لازم است.

این مطلب توسط فاطمه جنگجو از وبسایت منبع sciencealert.com ترجمه شده است و یافته ها در مجله پرنده شناسی ویلسون گزارش شده اند. در پایان باید گفت درحالی که طبیعت گسترده این شکارچی پرنده برای دانشمندان شگفت انگیز است٬ کن کافمن نویسنده و پرنده نگر بیان می کند که با توجه به کمبود کلی گزارش ها٬ لزومی به نگرانی درباره مرغ های مگس خوار وجود ندارد و گمان نمی کنم به اندازه ای که این رفتار عجیب به نظر می رسد٬ بتواند تهدیدی برای گونه خاصی از مرغ های مگس خوار به حساب بیاید٬ زیرا تاثیر چندانی روی جمعیت کلی ندارد. در نتیجه این رفتار پدیده ای خاص و جذاب به نظر می رسد اما تهدیدی برای جمعیت پرندگان نمی باشد.

4 پاسخ
 1. Silver
  Silver گفته:

  به نظر من بهتر بود. شرح میدادید که مانتیس ها پرورش هم داده می شوند، توسط کشاورزان. تشکر از اطلاعات مفیدی که
  در اختیار مردم قرار میدهید. سپاس فراوان.

  پاسخ
 2. محمد علی
  محمد علی گفته:

  سلام
  آیا از ماتیس ها جهت دفه آفات درختان پسته می‌توان استفاده کرد
  ممنون حاجتی

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *