لانه سازی قمری

چگونه لانه قمری بسازیم

قمری خانگی ، پرنده‌ای که تقریباً همه ما می‌شناسیم و کمتر نیاز به معرفی دارد. تابه‌حال به اینکه چگونه لانه قمری بسازیم فکر کرده‌اید؟ آیا اصلاً ساخت لانه برای قمری امکان‌پذیر است؟ یا اینکه فراری دادن پرندگان از بالکن چطور ممکن است؟ فراری دادن پرندگان از باغ چطور؟ البته گاهی افراد آن را با یاکریم اشتباه می‌گیرند که درمورد تفاوت آن‌ها قبلا نوشته‌ایم. قمری خانگی برخلاف کلاغ که پرنده‌ای تیزهوش شناخته می‌شود، خنگ به‌نظر می‌رسد. مقالات دیگری از جمله هوش پرندگان ، همه چیز درباره پرندگان ، تأثیرات آلودگی نوری بر پرندگان و دلیل تغییر رفتار پرندگان را پیش‌تر منتشر نمودیم .که پیشنهاد می‌کنیم آن‌ها را مطالعه کنید

این مطلب به قلم یاسمین یوسفی نگاشته شده است. خواندن این مطلب به شما کمک می‌کند با این پرندگان در اصطلاح خنگ بیشتر آشنا شوید.

و اما این قمری‌های خنگ

 

لانه سازی قمری

تصویر۱(لانه سازی morning dove روی ماشین)

قمری خانگی خصوصیت عجیبی دارند، برخلاف بقیه پرندگان هرکجا که پیدا می‌کنند به راحتی و جلوی دید انسان‌ها آشیانه می‌سازند. از روی کنتورگاز گرفته تا ویدئو پرژکتور کلاس یا حتی جاهای عجیب غریبی مثل روی چرخ لودر و حتی داخل بیل مکانیکی! بدون شک همه ما تجربه‌های مشابهی از حرکت عجیب و غریب آشیانه سازی قمری‌ها را شاهد بوده‌ایم. کافیست با آغاز فصل بهار در فضای مجازی سری به عکس‌های لانه این گونه در موقعیت‌های جالب که توسط دوست‌داران پرندگان یا حتی مردم عادی گرفته شده است بزنیم. آن‌وقت به هوش و ذکاوت قمری‌ها بیشتر شک می‌کنیم.

 

ما با این عقیده تنها نیستیم در سراسر جهان قوم و خویش‌های قمری‌ها نیز چنین رفتاری دارند. مثلاMorning Dove ها در آمریکا با لانه‌سازی در موقعیت‌های غیر‌معمول نیز گاهی باعث خنده افراد می‌شوند تا حدی که آن‌ها هم مثل ما قمری‌ها را خنگ خطاب می‌کنند.

سوال اینجاست

ما رفتار اَشیانه‌سازی پرندگان زیادی را دیده یا حداقل درمورد آن مطالعه کرده‌ایم. اغلب بسیار حساس و با وسواسی خاص محل آشیانه را پیدا کرده، سعی در حفظ آن می‌کنند. بعضی‌ها هم ساختار و معماری شگفت‌انگیزی دارند. قمری‌ها گاهی لانه‌هایی می‌سازند که با وزش یک باد فرو می‌ریزد و آن‌ها بارها و بارها سعی در بازسازی آشیانه می‌کنند. سوالی که پیش می‌آید این است:

 • چرا این خنگ‌های دوست‌داشتنی با این حد هوش و ذکاوت تا الان منقرض نشده‌اند؟
 • واقعاً قمری‌ها این وسط چه نقشی دارند و حقیقت ماجرا چیست؟

همه پرندگان در میزان هوش یکسان نیستند، همانطور که پیش از این در مقاله‌ای به میزان هوش پرندگان پرداختیم نحوه اندازه‌گیری هوش برای ما دشوار است. بنابراین نمی‌توانیم به طور قطع بگوییم که این رفتار قمری‌ها ناشی از هوش کم آن‌هاست. در واقع هوش در پرندگان توانایی حل مشکلات جدید است و هر پرنده به میزان نیاز خودش هوشمند است.

گسترش شهرنشینی و سازگاری پرندگان و قمری

جایی که ما الان در آن زندگی می‌کنیم در گذشته بخشی از طبیعت و زیست‌گاه پرندگان بوده است. با گسترش شهرها، ساختمان‌ها به جای درختان رشد کردند و هر روز طبیعت بیش‌از‌پیش تخریب شد. پرندگانی که نتوانستند با زندگی شهری سازگاری پیدا کنند حذف شده یا به‌طور‌کلی در جستجوی زیست‌گاه مناسب از شهرها فاصله گرفتند.

اگرچه این رفتار آشیانه‌سازی قمری‌ها ممکن است احمقانه به نظر برسد، اما این روشی است که به برکت تکامل به آن دست پیدا کرده‌اند. به‌عبارت دیگر یک سازگاری منحصر به فرد که به آن‌ها کمک کرده‌است در طیف گسترده‌ای از شرایط و زیست‌گاه‌ها بتوانند زندگی کنند. آن‌ها به مرور یاد گرفته‌اند که با نزدیک شدن به جوامع انسانی می‌توانند از حمله دشمنان طبیعی در امان باشند. البته در برخی مناطق که قمری‌ها توسط انسان‌ها شکار شده و مورد آزار گسترده قرار می‌گیرند همچنان بسیار محتاط هستند.

تقریبا هیچ پرنده‌ای را نمی‌شناسم که در رفتار آشیانه‌سازی ممارست و جدیت یک قمری را داشته باشد. باوجودی که اغلب به دلیل جایگاه نامناسب، آشیانه فرو می‌ریزد اما آن‌ها همچنان بر ساخت تاکید دارند. اگر به آشیانه‌های ساده آن‌ها دقت کرده‌باشید برخی از این آشیانه‌ها، که اغلب در مکان‌های نامناسب ساخته شده‌اند، از همان ابتدای ساخت آغشته به فضولات هستند. شاید آن‌ها از فضولات برای چسباندن مصالح و شاخه‌ها استفاده می‌کنند. به نظر می‌رسد قمری‌ها نیازی به حل مسائل به شیوه کلاغ  و زاغی‌ها که ما آن‌ها را جزو پرندگان باهوش می‌دانیم ندارند و با روشی نه‌چندان معمول به بقا ادامه داده و در ازدیاد نسل و پراکنش بسیار موفق هم بوده‌اند. بنابراین شاید بهتر باشد آن‌ها را قمری‌های ابرسازگار خطاب کنیم.

ساخت لانه برای قمری

 • قمری‌های خانگی و نست‌باکس‌ها (آشیان مصنوعی):

آشیانه قمری‌ها گاهی باعث دردسر می‌شود. افراد می‌خواهند با نصب و قرار‌دادن یک آشیان مصنوعی برای آن‌ها و بدون صدمه‌زدن به پرنده از آشیانه‌سازی آن‌ها روی مکان‌های نامناسب مثل: بند رخت، گوشه بالکن یا از این قبیل مکان‌ها که رفت آمد را مختل می‌کند جلوگیری کنند. این کار شدنیست! ما پیشنهاد می‌کنیم به آشیانه‌های ساخته‌شده تا خروج جوجه‌ها از لانه دست نزنید و صبر کنید و محیط را برای لانه‌سازی بعدی آماده کنید. پس از آن بقایای لانه را دور انداخته محل را تمیز و با قرار‌دادن چند چوب نازک، شاخه یا مداد به صورت عمودی محل قبلی را برای آن‌ها غیر‌قابل نشستن کنید. حالا می‌توانید آشیانه دست‌ساز خود را در مکانی مناسب و همان نزدیکی نصب کنید.

لانه سازی قمری

الگوی این نست‌باکس بسیار ساده است. قمری‌ها آشیانه‌های جلوباز یا آشیانه‌هایی که حفره ورودی بسیار بزرگ با عمق کم دارند را ترجیح می‌دهند. این آشیانه‌ها می‌توانند بدون سقف و یا مسقف ساخته‌شوند. البته اگر آشیانه‌های شما با سقف شیب‌دار ساخته نشوند، ممکن است این موجودات ابر سازگار شما را با ساختن لانه روی سقف نست‌باکس شگفت‌زده کنند. شما در این مورد نیاز به هیچ وسیله و ابزار خاصی ندارید قمری‌ها یک سبد چوبی یا حصیری، یک طاقچه و یا شلف که در جایی مناسب نصب شده است را خواهند پسندید. به خاطر داشته باشید نست‌باکس‌ها را پس از فصل تولید‌مثل حتماً تمیز و از بقایای لانه قبلی پاک کنید.

فراری دادن پرندگان از باغفراری دادن قمری از باغ و گل و گیاه

 • چطور قمری‌ها را از باغچه و گلدان‌ها دور کنیم؟

معمولاً افرادی که در بالکن و یا پشت پنجره از گل و گیاهان آپارتمانی نگه‌داری می‌کنند. به دلیل به هم ریختن خاک و له‌کردن گیاهان از شاکیان پرو پا قرص قمری‌ها هستند. قبل‌از‌هر‌چیز درصورت امکان وسایل اضافی که ممکن است به‌عنوان نشیمن توسط قمری‌ها استفاده شود را جمع‌آوری کنید. گلدان‌های خالی یا حاوی خاک را کاملاً بپوشانید. گلدان‌های حاوی بذر که نیاز به نور دارند را تا سبز‌شدن گیاهان با توری بپوشانید. می‌توانید با قرار‌دادن چند مداد یا لوازم تزئینی گلدان به صورت عمودی محیط گلدان را غیر‌قابل نشستن کنید. آویز کردن کاغذهای هولوگرافیک، سی‌دی، ورق‌های براق و هر‌چیز متحرکی مانند فرفره و بادکنک در فراری دادن آن‌ها کمک می‌کند. از قرار‌دادن فیدرهای مسطح (غذا‌خوری پرندگان) که طیف وسیعی از پرندگان و به‌خصوص قمری‌ها را شامل می‌شوند در فصل بهار و تابستان خودداری کنید.

فراری دادن پرندگان از بالکن

 • چطور قمری‌ها را از پشت پنجره‌ها دور کنیم؟

خیلی از افراد از اینکه قمری‌ها پشت پنجره خانه آشیانه درست می‌کنند لذت می‌برند. اما بعضی‌ها هم به دلایل مختلف از جمله آلرژی و… مجبور به دور‌کردن این پرندگان از پشت پنجره اتاق‌شان می‌شوند. تنها راه موثری که می‌توان آن‎ها را دور نگه داشت، غیر‌قابل نشستن کردن پشت پنجره برای این پرندگان است. شما می‌توانید با فرو کردن نی‌های رنگی، مداد و حتی کاغذ‌های لوله‌شده در یک قطعه یونالیت به صورت عمودی و یا ضربدری چیزی مشابه یک حصار کوچک بسازید و این مجموعه را پشت پنجره یا هر جایی که می‌خواهید مانع نشستن این پرندگان شوید نصب کنید. شما می‌توانید با کمی خلاقیت با استفاده از این روش حصارهای زیباتری نیز خلق کنید.

فراری دادن قمری از بالکن

18 پاسخ
 1. گمنام
  گمنام گفته:

  جوجه قمری رو بزرگ کردم خیلی به من عادت کرده بود ”یک روز عمر جلوپنجره گذاشتم ناپدید شد دیگه هم برنگشت آیا شکار حیوامات شده یا واقعا رفته ‘خیلی دوستش داشتم ونگرانشم

  پاسخ
 2. گمنام تنها
  گمنام تنها گفته:

  جوجه قمری رو بزرگ کرده بودم طوری که ازمن جدا نمیشد ومدام می پرسید روی سرم ‘میزاشتم بیرون رو دیوار بازم نمیرفت ‘یک روز عصر جلو پنجره گذاشتم نمیدونم چی شد آیا رفت؟ یا گربه شکارش کرد چون نزدیک غروب بود ‘میگم اگه رفته چرا ی سری به من نزد دیگه اصلا برنگشت ‘نگرانم وماراحت به نظرشما چی شده؟

  پاسخ
  • بهروز
   بهروز گفته:

   سلام خانه راگم کرده چون درجهت یابی ضعیف هستند وبه اطراف خانه آشنایی نداشته

   پاسخ
 3. سارینا
  سارینا گفته:

  سلاااام
  یه جفت یاکریم از دی ماه میان تو بالکن ما من براشون گندم و برنج میریزم میخورن
  پریروز خواستن لونه بسازن چوب هم آورده بودن رو گونی گردو مرتب میرفتن و میومدن متاسفانه گردوها زیاد بودن لازمشون داشتیم جابجاش کردیم با یه گونی که جفتش بود چوباشونم گذاشتیم سرجاش
  بعدش دوسه بار اومدن ولی دیگه چوب جدید نیاوردن
  تازه امروز صبح اوند فقط برنجا رو خورد و رفت نامرد😂
  حالا برمیگردن دوباره لونه کنن؟
  من خیلی دوسشون دارمممم
  و اینکه چند روز طول میکشه لونه بسازن؟

  پاسخ
  • ادمین
   ادمین گفته:

   سلام و عرض ادب
   چقدر خوب که دوستشون دارید و به فکرشونید.
   احتمال اینکه برگردن هست ولی در مجموع پرنده ها در زمان لانه سازی به نکات زیادی توجه میکنن که ممکنه بعد از جا به جایی این شاخص ها رعایت نشده باشه و پرنده برنگرده.
   ساخت لانه ۸ الی ۱۲ روز طول میکشه

   پاسخ
   • امیرعلی
    امیرعلی گفته:

    مال ما که توی ۱ روز یه لونه ساختن الانم ۸ و از تخمشون میگزره نمیدونم در میاد یا نه

    پاسخ
 4. فهیمه
  فهیمه گفته:

  ۲تاقمری چندوقته توحیاطمون رفت وآمددارن واسشون غذامیریزم،چندروزه اومدن کنارکولر،قسمت بالای درتخم گذاشتن ،میگن شوم هست ولی دلم نمیادخونشون خراب کنم ،امیدوارم واسمون خیرباشن

  پاسخ
  • جباری
   جباری گفته:

   اتفاقا” از قدیم این گفته شده هر جا قمری لونه کنه ، برای صاحبخونه
   خیر و برکت میاره

   پاسخ
  • اردوان
   اردوان گفته:

   این موضوع شوم بودن ناشی از یک حدیث در مورد نگهداری فاخته در قفسه. و در ایران به دلیل برخی شباهتها، قمری، یاکریم و فاخته را با هم قاطی کردن. اینی که تو شهرا بیشتر دیده میشه، اسمش یاکریمه نه قمری و نه فاخته. فاخته هم با قمری فرق داره.

   پاسخ
 5. هوشنگ
  هوشنگ گفته:

  این پرنده و هبچ پرنده دیگری شوم نیستند
  شوم و غیر شوم در ذهن ما شکل می گیره
  این پرنده ها در اکثر موارد پس از در اومدن جوجه ها از تخم اونها رو در کمال ناباروری ترک می کنن بنابراین خیلی نباید نگاهشون کنی که بترسن

  پاسخ
 6. فاطمه
  فاطمه گفته:

  سلام یکی از دوستانم یک قمری پیداکرده بود بالش شکسته بود و قمری رو به من داد که من هم بردمش دامپزشکی گفت بالش جوش میخوره اگه خوب جوش خورد که پرواز میکنه،منم یه بالش رو با کش بستم،اما خودش بازش میکرد،چند روز بعد خوب شد من بعضی وقتا میزاشتمش توی حیاط قدم میزد یا یه گوشه قایم میشد، امروز گذاشتمش بیرون پرواز کرد رفت روی درخت توی خونمون بعد هم رفت…😢😍خیلی خوشحالم که بالش خوب شد و تونست بپره،اما دلم براش تنگ میشه…امکانش هست که دوباره برای غذا برگرده؟یا مثلا لونه سازی؟ اندازش که کوچیک بود و جوجه…

  پاسخ
 7. سید مجتبی
  سید مجتبی گفته:

  من یک جفت از کوچکی بزرگ کردم تو قفس کوچک بودن بعد اینکه بزرگ شدن واسه دونه دادن بیرون میاوردم دیدم حای نمیرن دیگه اول صبح ساعت شش در قفس باز میکردم به همراه اونا کفترها هم بیرون میاوردم با هم دون میخوردن با هم پرواز میکردن چند دور میزدن یک هم رفتن گفتن دیگه بر نمیگردن نزدیک غروب دیدم جلوی در قفس منتظر هستن در قفس باز کنم برن داخل تعجب کردم دیگه هر روز صبح میمومدن بیرون شب میرفتم تو قفس الان یه جای بزرگ واسشون درست کردم شدن ده تا دور چهار تا درخت تور کشیدم عینهو باغ میمونه در این قفس هم بازه هر جا بخوان میرن و بر میگردم هر کس میاد تعجب میکنه موقع صبحانه همشون میان تو سفره 😂 خیلی حال می‌کنم باهاشون باهام بد جور وابسته هستن منم همینطور

  پاسخ
 8. علی
  علی گفته:

  خیلی جاها و خیلی سایتها بصورت مغرضانه انگار که دشمنی داشته باشن با این پرندگان ، اونها رو شوم و بدیمن دونستن (خدا رو شکر این پیج اینحوری نیست) . تمامی موجودات و مخلوقات و ذرات عالم هستی ، تجلی ذات الهی هستند . اگر این پرنده ها تغذیه‌شون نمیکنیم و هواشونو نداریم ، لونه‌شونو هم خراب نکنیم . ممنون از توجهتون

  پاسخ
 9. سبحانشونم
  سبحانشونم گفته:

  سلام من یه جوجه قمری دارم نمیدونم‌ چی بهش بدم چیزی هم که میدم میترسم یه موقع‌ خوب نباشه براش دوس ندارم مثل قمری هاس دیگم بمیره
  لطفا کمکم کنید

  پاسخ
 10. اردوان
  اردوان گفته:

  این موضوع شوم بودن ناشی از یک حدیث در مورد نگهداری فاخته در قفسه. و در ایران به دلیل برخی شباهتها، قمری، یاکریم و فاخته را با هم قاطی کردن. اینی که تو شهرا بیشتر دیده میشه، اسمش یاکریمه نه قمری و نه فاخته. فاخته هم با قمری فرق داره.

  پاسخ
 11. محمدرضا
  محمدرضا گفته:

  سلام
  من یه لونه ساختم برای یاکریم ها فقط یه مقدار فاصلش با زمین زیاده به نظرتون میان لونه بسازن؟؟
  لطفا جواب بدید ممنون.

  پاسخ
 12. مختاری
  مختاری گفته:

  سلام
  سقف خونه ما شیروانی هستش و کلی کبوتر و قمری داخلش لونه درست کردن ،از بدن این کبوتر ها نوعی کنه و مگس میاد داخل خونه که بدن پسرم رو میگزه،چطور میتونم از دستشون خلاص بشم

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *