رهاسازی عقاب استپی

رهاسازی عقاب استپی

رهاسازی عقاب های استپی در 27 مهرماه 1398 در منطقه حفاظت شده کرکس با موفقیت انجام شد. این 2 عقاب روز 8 مهرماه 1398 از اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان خمینی شهر در استان اصفهان، جهت تیمار و رهاسازی به انجمن آوای بوم تحویل گردیده بود.

انجمن پرنده شناسان آوام بوم در سالهای گذشته برای اینگونه عقاب، برنامه تیمار و رهاسازی داشته. این بار نیز با استفاده از تجربیات گذشته اقدام به آماده سازی عقاب ها برای بازگشت به طبیعت نمود.

وضعیت عقاب ها

عقاب‌ها دچار ضعف جسمانی بودند. قدرت پرواز و حضور در طبیعت نداشتند. محیطبانان این عقاب ها را در منطقه چشمه لادر پیدا نموده و در اسرع وقت به انجمن آوای بوم تحویل دادند.
تجارت و اسارت پرندگان وحشی، آسیب‌های جدی به حیات وحش کشور وارد می‌کند. از جمله‌ی این آسیب‌ها تغذیه نامناسب و نگهداری در مکان نامناسب است. که باعث ضعف و بیماری و کشته شدن جمعیت قابل توجهی از این پرندگان می‌شود. در نهایت بسیاری از افراد که قادر به نگهداری از این پرندگان نیستند، آنها را در طبیعت رها می‌کنند و اغلب این پرندگان به دلیل ضعف قادر به بازگشت به زندگی طبیعی خویش نیستند.

در مورد این دو عقاب نیز محل یافته شدن و ضعف و عدم قدرت پروازشان نشان از این مسئله داشت که مدتی را در اسارت و سوءتغذیه سپری کرده بودند. عقابها در طی حدود 3 هفته تغذیه و نگهداری در شرائط مناسب قدرت بازگشت به طبیعت را به دست آوردند و رهاسازی شدند.

شرکت کنندگان

در این برنامه تعداد 12 نفر از اعضای انجمن آوای بوم، شامل مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره و یکی از پرنده‌بان‌های جوان انجمن نیز حضور داشتند.

در خلال برنامه رهاسازی، عقاب طلایی، کبک و چکاوک کاکلی نیز مشاهده گردید و در پایان برنامه، گروه از دریاچه طرقرود بازدید داشتند.

کلیپی کوتاهی از این برنامه را در زیر مشاهده کنید:

 

5/5 - (2 امتیاز)